Elöljáróban annyit írnék, hogy egyik cikkben felmerült annak az igénye, hogy távoli FTP szerverre lehet-e biztonsági mentéseket készíteni (lehet). Ennek egyik lehetséges módja az, hogy ha azt a FTP szervert mint local meghajtót csatlakoztatjuk a géphez (mount-oljuk).
Ennek köszönhetően a programok úgy érzékelik, mintha az FTP szerver tárterülete a gépemben lévő tárhely lenne. Ennek számos előnye van a biztonsági mentéseken túl is, de számomra a legfontosabb: úgy tudok egy FTP szerveren dolgozni, mintha csak local-ban futtatnék egy webszervert.
Ez pedig azért fontos számomra, mivel a netes munkákra a Textmate nevű programot találtam a legjobban (amit már meg is vettem, minden fillért megér), aminek egyetlen hátránya van pl. egy Coda-hoz képest: nem tudom project szinten megnyitni az FTP-n lévő fájlokat, márpedig úgy lényegesen kényelmesebb a munka.
Ezt a problémát oldaná meg az FTP szerver mountolása pl. a WebDrive vagy az ExpanDrive segítségével, hisz innentől kezdve a Textmate is úgy érzékeli, a fájlok “a gépemen” vannak.
No de elkalandoztam … vissza a cikk címében szereplő programokhoz.
WebDrive for mac OS X
A program nagyon ígéretesnek tűnt első ránézésre, épp eleget tud, kellemes a felülete, könnyű beállítani. Ezt talán a képek is megfelelően illusztrálják, melyet a lehetséges beállításairól készítettem.
Az ablakban az a nyitókép látszódik, ahova már felvettem 2 szervert a teszt kedvéért. A kezelés egyszerű: ha csatolni szeretnék egy szervert, akkor kijelölve rá kell kattintani a “Mount” gombra. Lecsatoláshoz pedig az “Unmount” gomb használandó.
Ezen a képen az látható, hogy lehet egy új szervert felvenni a listában. A kitöltés szerintem elég egyértelmű, lsd a képen azért a segítséget.
A következőkben csak kommentár nélkül jöjjenek a WebDrive-ban megadható beállítások:
Nagyjából ennyit tud a program, szerintem épp elég lenne a feladathoz, nem várok el olyan fullos szolgáltatásokat mint egy dedikált FTP kliens programtól (lsd Transmit, YummyFTP stb..)
… és most jöjjön a feketeleves: a program telepítése után csak azért nem töröltem le pár percen belül a cuccot, hogy ezt a leírást meg tudjam csinálni.
A program gyorsaságára egyszerűen nem tudok mást mondani, csak hogy ISZONYATOSAN LASSÚ.
Nem csak egy hagyományos FTP kliens programhoz képest (pl. CyberDuck, ami pedig szintén nem a leggyorsabb kliens hírében áll), de az ExpanDrive-hoz képest és úgy egyeltalán, bármihez képest kritikán aluli sebességet produkál.
Csak hogy legyen mihez viszonyítani: ugyanazt a szervert (FTP, 21-es port stb… semmi extra)
– a WebDrive 5-6 sec alatt mountolta és utána egy könyvtárváltás legalább másfél percre leakasztotta
– CyberDuck belép 1 sec alatt, könyvtárváltás is zökkenőmentesen megy
– ExpanDrive belép 1.5 sec alatt és könyvtárváltás zökkenőmentesen megy
A leírásban csak azért kaphatott helyet, mert egyszerűen nem tudom elhinni hogy egy fizetős program ennyire szar legyen, élek a gyanúval hogy csak nálam nem klappolt valami és lehet hogy másnak jól fog működni. A tudása jó lenne, csak ez a sebességgond ne lenne..
ExpanDrive
A következő program az ExpanDrive, melyet kipróbáltam. Ennek a tudása már jóval kevesebb mint az előzőé, de eddig ennek nem láttam hátrányát.
A program nagyon meggyőző, szépen működött és egyből tudtam is tesztelni a Textmate segítségével, szinte biztos hogy maradni is fog a gépen, hacsak bele nem futok valami galibába (remélem nem).
Mint a képeken is látszódik, könnyű 1-1 új szervert felvenni és ami még tetszett, hogy egy kis ikon a felső sávban könnyen kezelhetővé teszi az egészet.
Bármely szervert kiválasztva egy az oprendszerhez tökéletesen illeszkedő icont tesz az asztalra és a Finder-ben is megjelenik a szerver – mint meghajtó.
Ez a program már nagyon bejövős darab és feledteti az WebDrive okozta traumát. :)
Légyszi, légyszi egy bejegyzést a cyberduck-ról is. Én kommunikációra használom a macbook és az iPhone között. Nagyon vagány, hogy wifi-n keresztül tudok turkálni az iPhone-ba. De hogy lehet ezt a programot a fenti szolgáltatáshoz használni?
Azt meg lehet valahogy csinálni, hogy egy meglévő tárhelyet (mondjuk amiken a honlapjaim vannak) úgy lásson a Macbook, mintha helyi meghajtó lenne. Esetleg rá bisztimentés…
Nem igazán értem a kérdéseket, hisz mind a kettőre a válasz maga a leírás. A iphone-t vedd fel mintha egy FTP meghajtó lenne, illetve a honlapjaid tárhelyét is ugyanígy fel tudod venni. Innentől kezdve mint helyi meghajtót látod a iphone-t is meg a honlapjaid tárhelyét is. :)
De nem, vagy én nem csinálok valamit jól. Beállítom, de meghajtóként nem látom. Mondjuk valószínű, hogy én nem állítok valamit jól.
A mountoláshoz kell pluszban valami? Mondjuk én a CyberDuck-ot erőltetem…