Nemrég kezdtem el keresgetni azzal kapcsolatban, hogy mac-en milyen módon, milyen programmal érdemes biztonsági mentéseket (backup) készíteni.
Az kb az elejétől kezdve egyértelmű lett, hogy a rendszerbe épített, biztonsági mentéseket végrehajtani képes Time Machine-t sokan dícsérik és ajánlják, nagyon kényelmesnek tűnik a használata.
A neten keresgélve az alábbi hasznos leírásokat találtam a programmal kapcsolatban:
Rövid ismertető a Time Machine programról az XMS honlapján:
Time Machine. Vissza az időben.
Illetve egy másik cikk a MacMagazin.hu oldalról: MacMagazin.hu :: Időgép (Time Machine) biztonsági mentési megoldás a Mac OS X-ben
Közel 1 éves cikk, de jó leírás a Time Machine-ról és a hozzá kapcsolódó spec. eszközről, a Time Capsule-ról:
Kipróbáltuk: Apple Mac mini és Time Capsule
A blogbejegyzések között P@gocs blogjának egyik bejegyzését találtam érdekesnek:
Time Machine
Olvasgatás közben több helyen is belefutottam, hogy – talán az egyetlen hátránya a Time Machine-nak a túl gyakori mentés, pl. egy korábbi bejegyzésében angelday is írt róla: Backup on the Mac.
A bejegyzésben szerepel, hogy a gyakori biztonsági mentés (értsd óránként) kikerülhető azáltal, ha csak a kívánt időpontban dugja rá kézzel az eszközt, de ez nem az igazi szerintem …
Szerencsére Norbert blogján találtam erre is megoldást a TimeMachineEditor személyében: Az Idő Gép a legkirályabb biztonsági mentést készítő alkalmazás
Csaba blogján pedig arra találni megoldást, hogy lehet a Time Machine-nak azt mondani, hogy márpedig hálózati meghajtókra is tudjon biztonsági mentéseket készíteni: Time Machine
Külső lemezre lehet csak biztonsági mentést csinálni vagy esetleg interneten elérhető tárhelyre is?
Ez az oldal egy “gyöngyszem”, nekem, aki 2 napja használ MAC-et 20 év Windows után, óriási segítség. Csak így tovább! Szerintem hasonló cipőben járunk!!!
Szia Zazi,
ezt az opciót már én is nézegettem, pontosabban kerestem rá megoldást és nekem úgy tűnik, a kulcs az, hogy egy távoli szervert mountolni/csatolni kell a géphez.
Erre találtam is programot, pl.:
– Macfusion (ehhez kell még a MacFUSE is amit itt tudsz letölteni)
– FTP Client Through a Virtual Drive – WebDrive FTP Client for Mac OS X
– ExpanDrive: Seamless FTP Access in OS X
Az alapelv mindegyiknél az, hogy a távoli szervert mint meghajtó csatolja az oprendszerbe, innentől kezdve pedig minden program alatt ugyanúgy viselkednek ezek a távoli szerverek, mintha a gépben lévő tárhelyek lennének. Így a biztonsági mentés is mehet rájuk természetesen.
Konkrét tapasztalatom nincs még a programokkal, de magyar nyelvű anyagot is lehet találni a nevükre keresve.
… és örülök, hogy ha tetszik a lap, legyen sok örömöd a gépedben. :)
Az első ajánlatodat még nem sikerült működésre bírni, a második és harmadik fizetős.
Ha mégis küldő megoldásban gondolkodom, akkor milyen külső vinyót érdemes venni MAC-hez?
Amúgy én egy MacBook-ot vettem.
Az első ajánlott programhoz tegnap láttam nagyon részletes, lépésről-lépésre vezető leírást a neten (angolul), szerintem keress rá, biztos segíteni fog beindítani.
A fizetős megoldásokat biztos lehet tesztelni is trial módban, mindenképp ajánlanám hogy nézd meg, én is ezt szoktam csinálni aztán ha valamelyik nagyon jó beválik, akkor szerintem nem sok kiadni érte pár ezer Ft-t, hisz napi szinten használod akár, segíti a munkádat.
Ja a külső vinchesterre nem írtam …
Amit “hivatalosan” ajánlanak, az a Time Capsule (lsd XMS / Time Capsule 1TB Hard Drive ), de szerintem ez baromi drága, nem vennék magamnak.
Ezen túl bármilyen külső winchester megteszi amit USB-vel rá tudsz dugni a gépre, nekem itthon WD féle My Book van és simán működne fele, rákérdez a Time Machine, hogy szeretném-e használni.
Amennyire láttam a magyar leírásokból, másoknál is inkább az a jellemző, hogy egy bármilyen külső winchesterre mennek a biztonsági mentések.
Akarommondani:
http://www.machighway.com/support/support_topics/publishing/how-to/macfusion.php
Mindjárt falnak megyek! Olvasom én több helyen, hogy hogyan is kell az első megoldást, de nekem nem úgy történik, ahogy akarom:
Fenn a MacFUSE és a Macfusion is, de az utóbbiba nem aktív a + gomb és a jobb felsőben sem jelenik meg az ikonja, ahogy meg kellene neki.
(tovább keresgélek)
Nem konkrétan ez a leírás volt amit tegnap láttam, de hasonlóan részletes volt. Sajnos egyelőre nem tudok többet segíteni tapasztalat híján, de remélem sikerül megoldani (és ha megvan, mi volt a gond, pls írd meg nekem is).
Természetesen megírom, de egyelőre úgy döntöttem, hogy felhagyok vele, mert számos olyan fórumbeírást találtam, ami hibát ír le a 10.6.3 frissítés után. Nekem, meg az van, lévén tök új a gép. Érthető megoldást nem találtam, csak olyat, amiben írni kellene a filerendszerbe. Ott még nem tartok…
Vajon melyik a legolcsóbb, de működő külső HDD biztonsági mentés céljára? USB-s megoldás érdekelne…
Pl. ezek közül:
hxxp://www.pixmania.hu/hu/hu/informatika/adathordozok/101/9/categorie.html?srcid=633&mctag=gu_goog_370&gclid=CJiZ5M_G8aACFc2R3wod4GKHGA
A WD meghajtókkal nekem nagyon jó tapasztalataim vannak, jóideje nyüstölök már WD Passport-t és elégedett vagyok vele (igaz ez csak egy 250 GB-os verzió).
Ha most kéne vennem kis winchestert, megint ilyet vennék.
Kicsit más: a seo.forum.hu-n kaptam még 2 tippet arra vonatkozóan, hogy milyen programokat érdemes megnézni adatmentéshez:
– ChronoSync | Perform File and Folder Synchronizations and Backups Like Clockwork
– Super Flexible File Synchronizer
Egyiket sem próbáltam még, de nálam régebb óta Mac-t használó mondta. :)
Nekem nem alap vinyó van a gépben, hanem egy 320 GB WD. A boltban, ahol vettem dicsérték.
További kérdésem az lenne, hogy csak a mentésre (backup) használatos külső vinyó minimum mekkora legyen???
Mininum akkorának kell lennie amennyi adatot akarsz menteni, de ennél inkább több legyen. Ha 320GB-os a winchestered de csak 50GB adat van rajta, nyilván elég egy ideig a 320-nál kisebb winchester is.
Azt tanácsolnám, hogy min. akkora legyen a biztonsági mentés winchestere is, mint amekkora a gépben lévő tárhely.
Szaisztok!
Szeretném azt megkérdezni, h a TimeCapsule-lal csak biztonsági mentéseket lehet csinálni? Én például úgy szertném, h néhány fotót csak a TimeCapsule-ban tároljak és ne a Mac-en!
Köszi!
A Time Machine-hoz egyébként ajánlatos egy külön hordozható merevlemezt venni egyszeri használatra, és arra a Carbon Copy Cloner nevű ingyenes programmal egy másolatot készíteni a rendszerünkről. A Time Machine ugyanis fájlokat backuppol, a Carbon Copy Cleaner pedig lementi az összes rendszerbeállítást, így adott esetben kis időráfordítással azonnal visszaállítható a teljes rendszer a fájlokkal…
A rendszermásolatot a rendszerbeállítások változtatása függvényében kell aztán frissíteni, nálam ez fél évente egyszer történik…